III RC 132/15 - zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie Sąd Rejonowy w Golubiu-Dobrzyniu z 2015-11-19
Sygn. akt III RC 132/15
POSTANOWIENIE
Dnia 19 listopada 2015 roku
Sąd Rejonowy w Golubiu-Dobrzyniu Wydział III Rodzinny i Nieletnich w składzie:
Przewodniczący: SSR Miłosz Rusiecki
po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2015 roku w Golubiu-D. na posiedzeniu niejawnym sprawy z powództwa:
B. L.
przeciwko J. L.
o alimenty
w przedmiocie wniosku strony powodowej o zabezpieczenie roszczenia
postanawia:
oddalić wniosek.
UZASADNIENIE
B. L. wystąpiła z powództwem o zasądzenie alimentów na swoją rzecz od swojego syna J. L. w kwocie po 800,- złotych miesięcznie. W dniu 31 lipca 2014 r. wniosła o zabezpieczenie powództwa alimentacyjnego poprzez zobowiązanie pozwanego do łożenia na rzecz powódki na czas trwania postępowania kwoty identycznej z kwotą roszczenia głównego, powołując się na swoją trudną sytuację materialną oraz na niemożność uzyskania alimentów od byłego męża.
Z informacji zawartych w aktach sprawy wynika, że powódka jest rozwiedziona, nie otrzymuje alimentów od byłego męża, który nie ma własnych dochodów. Sama utrzymuje się z zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 678,- złotych miesięcznie, nie ma innych źródeł dochodu. Pozwany J. L. jest synem powódki, ma 33 lata. Brak jest jakichkolwiek danych o jego wykształceniu, kwalifikacjach, źródłach dochodów, ilości osób na utrzymaniu, itp.
Kwestie obowiązku alimentacyjnego pomiędzy krewnymi regulują art. 128 i 129 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej krio), przy czym ten drugi reguluje kolejność obciążenia krewnych tym obowiązkiem. Wreszcie art. 130 krio stwierdza, że obowiązek jednego małżonka do dostarczania środków utrzymania drugiemu małżonkowi po rozwiązaniu (…) małżeństwa wyprzedza obowiązek alimentacyjny krewnych tego małżonka. Natomiast sama wysokość alimentów (także w postępowaniu zabezpieczającym) regulowana jest przez art. 135 § 1 krio i zależy od zakresu usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej (w tym przypadku – powódki) oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości osoby zobowiązanej (to jest pozwanego).
Zgodnie z art. 733 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (kpc) zabezpieczenie powództwa w sprawach o alimenty może polegać na zobowiązaniu pozwanego do zapłaty na rzecz uprawnionego okresowo określonej sumy pieniężnej, przy czym wystarczającą podstawą zabezpieczenia jest uprawdopodobnienie istnienia roszczenia.
W ocenie Sądu zebrany dotychczas materiał jest zbyt skąpy, aby nawet uprawdopodobnić istnienie roszczenia. Sądowi nie jest znany wiek powódki, jej wykształcenie, kwalifikacje, wreszcie przyczyny pozostawania bez pracy. Jak już to było wspomniane wyżej, nie ma też jakichkolwiek informacji o sytuacji pozwanego. W tej sytuacji, pamiętając o podstawowej zasadzie, w myśl której osoby pełnoletnie muszą utrzymywać się same, a z pomocy krewnych mogą korzystać jedynie w wyjątkowych sytuacjach, na obecnym etapie brak jest podstaw do uwzględnienia wniosku o zabezpieczenie powództwa.
Z tych to względów Sąd na podstawie powołanych przepisów wniosek strony powodowej oddalił. Jest to jednak rozstrzygnięcie tymczasowe, które w żaden sposób nie przesądza o końcowym stanowisku Sądu w niniejszej sprawie.
Sygn. akt III RC 132/15
ZARZĄDZENIE
1. Odpis postanowienia doręczyć pełnomocnikowi powódki oraz pozwanemu z pouczeniem i odpisem wniosku o zabezpieczenie.
2. Akta przedłożyć z zażaleniem, lub na termin.
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Golubiu-Dobrzyniu
Osoba, która wytworzyła informację: Miłosz Rusiecki
Data wytworzenia informacji: